Qusarda Minimal İnvaziv Cərrahlar Cəmiyyətinin XI Regional Konfransı keçirilib
Qusarda keçirilən konfransda canlı əməliyyatlar, panel müzakirələr və praktiki təlimlər təşkil olunub, müxtəlif ixtisaslar üzrə mütəxəssislər iştirak ediblər.
Qusar rayonunda Azərbaycan Minimal İnvaziv Cərrahlar Cəmiyyətinin XI Regional Konfransı baş tutub. Tədbir TƏBİB və Azərbaycan Minimal İnvaziv Cərrahlar Cəmiyyətinin dəstəyi ilə, Səhiyyə İşçiləri Həmkarlar İttifaqı, Qusar Rayon Mərkəzi Xəstəxanası və “OKİ Hospital”ın birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.
Konfransda Qusar Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Sahir Məmmədxanov, Milli Məclisin deputatı Azər Badamov, Azərbaycan Minimal İnvaziv Cərrahlar Cəmiyyətinin sədri, professor Qurbanxan Müslümov, Qusar Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının direktoru İmran Qurbanov, Səhiyyə İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Elnarə Muradova, “OKİ Hospital”ın rəhbəri Malik Kərimov və baş həkim İlham Kərimov, həmçinin tibb müəssisələrinin həkim-mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Konfrans çərçivəsində müasir tibbi avadanlıqlardan istifadə olunmaqla həyata keçirilən əməliyyatlar konfrans zalına birbaşa translyasiya olunub. Professor Qurbanxan Müslümov tərəfindən laparoskopik xolesistektomiya, professor İslam Maqalov tərəfindən isə sol yumurtalıq kistasının laparoskopik yolla çıxarılması əməliyyatı icra edilib.
Tədbir zamanı cərrahiyyə, endoskopiya, ginekologiya, urologiya, radiologiya və otorinolarinqologiya ixtisasları üzrə panel müzakirələr təşkil olunub, həmçinin təlimlər və ustad dərsləri keçirilib.
Konfransın ikinci günündə iştirakçılar lazer proktologiya, cərrahi tikiş texnikaları, histeroskopiya, CPR, traxeostomiya, hemodializ və tibb bacıları üçün xüsusi modullar üzrə intensiv praktiki təlimlərdə iştirak ediblər.

В Гусаре прошла XI Региональная конференция Общества минимально инвазивных хирургов
В рамках конференции состоялись прямые трансляции операций, панельные обсуждения и практические тренинги с участием специалистов разных медицинских направлений.
В Гусарском районе прошла XI Региональная конференция Общества минимально инвазивных хирургов Азербайджана. Мероприятие было организовано при поддержке TƏBİB и Общества минимально инвазивных хирургов Азербайджана, совместно с Профсоюзом работников здравоохранения, Гусарской районной центральной больницей и OKİ Hospital.
В конференции приняли участие глава Исполнительной власти Гусарского района Сахир Мамедханов, депутат Милли Меджлиса Азер Бадамoв, председатель Общества минимально инвазивных хирургов Азербайджана, профессор Курбанхан Муслумов, директор Гусарской районной центральной больницы Имран Курбанов, председатель Комитета профсоюза работников здравоохранения Эльнара Мурадова, руководитель OKİ Hospital Малик Керимов и главный врач Ильхам Керимов, а также врачи-специалисты медицинских учреждений.
В рамках конференции операции, выполненные с использованием современного медицинского оборудования, транслировались в конференц-зал в режиме реального времени. Профессор Курбанхан Муслумов выполнил лапароскопическую холецистэктомию, а профессор Ислам Магалов — лапароскопическое удаление кисты левого яичника.
В ходе мероприятия были организованы панельные обсуждения по направлениям хирургии, эндоскопии, гинекологии, урологии, радиологии и оториноларингологии, а также проведены обучающие сессии и мастер-классы.
Во второй день конференции участники прошли интенсивные практические тренинги по лазерной проктологии, хирургическим швам, гистероскопии, CPR, трахеостомии, гемодиализу и специализированным модулям для медицинских сестер.