28 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycanın görkəmli alimi, tanınmış həkim-oftalmoloq, tibb elmləri doktoru, professor, akademik Zərifə Əziz qızı Əliyevanın anadan olmasının 102-ci ildönümü münasibətilə klinikamızda anım tədbiri keçirildi.
Zərifə xanım Əliyeva Azərbaycan tibb elminin inkişafına mühüm töhfələr vermiş, oftalmologiya sahəsində apardığı fundamental elmi-tədqiqat işləri ilə tanınmışdır. Onun görmə orqanının peşə patologiyası, traxoma və digər infeksion göz xəstəliklərinin müalicəsi üzrə elmi nailiyyətləri təkcə respublikamızda deyil, beynəlxalq elmi dairələrdə də yüksək qiymətləndirilmişdir. Zərifə xanım həm də pedaqoji fəaliyyəti ilə gənc kadrların formalaşmasında əvəzsiz rol oynamışdır.
Tədbirdə Qusar rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı, cənab Sahir Məmmədxanov, YAP İdarə Heyətinin üzvü, Milli Məclisin Komitə sədrinin müavini, cənab Azər Badamov, YAP Qusar rayon təşkilatının sədri David İbramxəlilov iştirak etdilər.
OKİ Hospitalın direktoru, doktor Malik Kərimov öz çıxışında Zərifə xanım Əliyevanın Azərbaycan səhiyyəsinin inkişafında oynadığı əvəzsiz roldan, onun həkimlik və elm yolundakı əzmindən və xidmətlərindən danışdı.
Çıxış edənlər Zərifə xanım Əliyevanın həm peşəkar fəaliyyəti, həm də insani keyfiyyətləri ilə yaddaşlarda iz qoyduğunu, onun təkcə bir elm xadimi deyil, həm də ailəsinə, övladlarına, vətəninə sədaqətli bir insan olduğunu vurğuladılar.
Ümummilli lider, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin və görkəmli oftalmoloq akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Klinikamız bu cür dəyərli ziyalıların xatirəsinin yaşadılmasını və onların həyat yolunun gələcək nəsillərə çatdırılmasını vacib hesab edir. Akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsi hər zaman böyük ehtiramla anılacaq.

28 апреля 2025 года, в честь 102-й годовщины со дня рождения выдающегося ученого, известного врача-офтальмолога, доктора медицинских наук, профессора, академика Зарифы Алиевой, в OKİ Hospital прошел памятный вечер.
Зарифа Алиева сыграла важную роль в развитии азербайджанской медицинской науки и прославилась своими фундаментальными научно-исследовательскими работами в области офтальмологии. Ее научные достижения в лечении профессиональных патологий зрительного органа, трахомы и других инфекционных заболеваний глаз были высоко оценены не только в нашей стране, но и в международных научных кругах. Зарифа Алиева также внесла неоценимый вклад в педагогическую деятельность, сыграв важную роль в подготовке молодых специалистов.
В мероприятии приняли участие глава Исполнительной власти Гусарского района господин Саир Мамедханов, член Исполнительного комитета Партии "Ени Азербайджан", заместитель председателя Комитета Национального Собрания, господин Азер Бадамов и председатель районной организации Партии "Ени Азербайджан" в Гусаре Давид Ибрамхалилов.
Директор OKİ Hospital, доктор Малик Керимов, в своем выступлении рассказал о незаменимой роли Зарифы Алиевой в развитии азербайджанской медицины, ее настойчивости и служении на пути медицины и науки.
Выступавшие подчеркивали, что Зарифа Алиева оставила глубокий след в памяти людей не только как выдающийся ученый, но и как человек, преданный своей семье, детям и родине.
Память о великих деятелях, таких как общенациональный лидер, выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев и выдающийся офтальмолог, академик Зарифа ханум Алиева, была почтена минутой молчания.
Наша клиника придает большое значение сохранению памяти о таких выдающихся личностях и стремится передать их жизненный путь следующим поколениям. Память об академике Зарифе Алиевой будет всегда храниться с глубоким уважением и почтением.